Nacházíte se zde: Úvod Podpora Nápověda Často kladené dotazy Jak začít používat hosting?
Jak začít používat hosting?
Jak začít používat hosting?
Jsme velice rádi, že jste si vybrali Český hosting. Tato stránka Vám pomůže s prvními kroky používání našich služeb. Naleznete zde nápovědu k úvodnímu nastavení služeb, založení e-mailů, nahrání Vašeho webu na server, vytvoření databáze a další užitečné odkazy na podrobné návody.
Pokud hledáte nápovědu k objednání hostingu, využijte prosím sekci Jak objednat doménu a hosting.
Začněte přihlášením do klientské sekce . Váš přístup naleznete v e-mailu s Vaší objednávkou. Také si můžete nechat v klientské sekci poslat zapomenuté heslo. S přihlášením Vám pomůže nápověda ke klientské sekci.
V klientské sekci si nastavíte všechny hostingové služby. K dispozici zde máte také informace o platbách, novinky a možnost posílat autorizované požadavky na naši podporu. Představení funkcí klientské sekce najdete na stránce Klientská sekce Českého hostingu.
Hostingové služby k objednané doméně umožňujeme používat ihned po schválení objednávky. Nezáleží na tom, zda jste již zaplatili (služby si můžete zdarma vyzkoušet na 14 dní) a jestli byla dokončena registrace či převod Vaší domény. O schválení objednávky informujeme e-mailem.
Dále Vám poradíme, jak zprovoznit Vaše webové stránky a jak si založit a používat e-mailové schránky na Vaší doméně.
Zprovoznění webových stránek
Pokud chcete pro vytvoření stránek využít nějaké hotové volně dostupné řešení (např. WordPress, Prestashop, Drupal apod.), využijte naši rychlou instalaci na jedno kliknutí. Během několika sekund tak získáte funkční aplikaci připravenou pro Vaše úpravy, bez nutnosti přenášet soubory na webserver nebo nastavovat databázi. Následující informace se týkají situace, kdy si stránky vytváříte sami.
Aby Vaše webové stránky fungovaly na Vaší doméně, musí být nahrány na webserver do prostoru dané domény. Pokud jsou Vaše stránky dynamické a využívají databázi, bude ještě třeba založit a nastavit databázi (zde je samozřejmě předpokládána znalost daných technologií).
Nahrání stránek na server
Pro přenos souborů na server nabízíme dva základní protokoly - SFTP/SCP a FTP. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme používat první zmíněný, o riziku používání FTP píšeme ve článku Riziko používání protokolu FTP. Pro připojení na server a přenos souborů budete potřebovat příslušný software. Přenosy souborů zvládají obvyklé souborové manažery, případně jsou k dispozici specializované programy (některé uvádíme na stránce Doporučený software). Alternativně můžete využít webové FTP rozhraní na adrese https://webftp.cesky-hosting.cz.
Nastavení připojení a nahrání souborů Vašich stránek na server:
- Pro připojení na server budete potřebovat tři údaje: hostitele pro připojení (jméno serveru), uživatelské jméno a heslo. Přejděte do klientské sekce do správy dané domény do části FTP. První dva údaje jsou tam přímo uvedeny, heslo si zde musíte nastavit (po kliknutí na ikonu editace).
- Nyní již znáte potřebné údaje a můžete se pomocí vybraného software připojit.
- Po připojení na server uvidíte několik adresářů (jejich funkce je vysvětlena v článku Struktura adresářů), adresář, do kterého je třeba umístit soubory Vaší prezentace, nese jméno Vaší domény.
- Přejděte do toho adresáře a nahrajte do něj potřebné soubory. Užitečné informace o jménech souborů najdete v článku Systém souborů.
- Jako první bude po zadání jména domény do internetového prohlížeče načten úvodní soubor, který musí nést specifické jméno (například
index.html
). Všechna povolená jména úvodních souborů najdete v článku Úvodní soubory webové prezentace.
Pokud ještě nebyla dokončena registrace či převod Vaší domény, nahrané stránky nebude zatím možné standardně zobrazit na Internetu. Jejich fungování máte možnost ověřit na Vašem počítači dle návodu Jak vyzkouším svoji prezentaci před dokončením registrace či převodu domény?.
Dynamické stránky - PHP skripty
Pokud na Vašich stránkách používáte skriptování pomocí jazyka PHP, mohly by pro Vás být užitečné informace uvedené na stránkách Nastavení PHP, PHP skripty a Tipy k PHP aplikacím.
Databáze
Kromě souborových databází nabízíme používání databázových systémů MySQL a PostgreSQL. Bližší informace o práci s nimi najdete na stránkách MySQL a PostgreSQL.
Postup vytvoření databáze a jejího nastavení:
- V klientské sekci ve správě Vaší domény přejděte do části Databáze. Zde založte vybranou databázi, při zakládání si nastavte požadované přístupové heslo.
- V přehledu databází nyní můžete vyčíst všechny potřebné údaje, které budete pro práci s databází potřebovat - tedy hostitele pro připojení z aplikací (PHP skriptů), jméno databáze, jméno uživatele. Heslo jste si nastavili v bodu 1. Tyto údaje zaneste do Vaší aplikace.
- Administrace databáze probíhá přes webové rozhraní (phpMyAdmin nebo phpPgAdmin), odkaz na konkrétní rozhraní pro Vaši databázi je k dispozici taktéž v klientské sekci. Dále je možné využít vzdálené připojení, informace k němu najdete na výše zmíněných stránkách k jednotlivým databázovým systémům.
Založení e-mailové schránky a její používání
Abyste mohli na své doméně používat e-mailovou schránku, je třeba ji nejdříve založit. To provedete v klientské sekci, ve správě Vaší domény v části E-maily. Při zakládání schránky si nastavíte heslo pro přístup do ní a dále máte možnost nastavit i doplňkové služby ke schránce (přesměrování, antispam atd.). Pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšnosti doručování Vašich zpráv si na doméně aktivujte DKIM a SPF.
Bližší informace o založení e-mailové schránky a volitelných nastaveních najdete na stránce Správa e-mailové schránky. Ke schránce je možné přistupovat z libovolného poštovního klienta (tedy programu pro práci s poštou - některé uvádíme na stránce Doporučený software) pomocí protokolů POP3 nebo IMAP. Alternativně je možné s poštou pracovat i z webového rozhraní (webmailu), nicméně to doporučujeme pouze jako doplňkové řešení.
Nastavení e-mailového klienta
Obrázkové průvodce s nastavením různých e-mailových klientů - např. Outlook, Thunderbird, iPhone, Android, najdete v nápovědě Nastavení poštovního klienta - Obrázky z nastavení..
Základní nastavení poštovního klienta:
Pro nastavení přijímání pošty v poštovním klientovi potřebujete znát tři údaje:.
- Jméno serveru příchozí pošty (POP3 i IMAP) je
mail.cesky-hosting.cz
, - uživatelské jméno je celá Vaše e-mailová adresa
- heslo jste si nastavili při založení schránky.
Pro odchozí poštu nemusíte nutně využívat nás odesílací SMTP server. Může se stát, že to ani nebude možné, neboť to například Váš poskytovatel připojení k Internetu nepovolí. Pokud ale náš server budete chtít využít, nastavte:
- jako server pro odchozí poštu jméno
smtp.cesky-hosting.cz
. - Náš odesílací SMTP server vyžaduje pro odesílání přihlášení. Pro něj použijte stejné uživatelské jméno a heslo, jako pro přijímání pošty.
Detailní informace o nastavení e-mailového klienta naleznete v nápovědě Nastavení poštovního klienta. Návody k přenosu e-mailů od jiného poskytovatele najdete v článku Přenos e-mailů.
E-mailová schránka bude korektně přijímat zprávy až po dokončení registrace či převodu Vaší domény. Pokud narazíte na jakýkoli problém s přijímáním či odesíláním zpráv, konzultujte postupy uvedené na stránce Problémy s elektronickou poštou a nebo se obraťte na naši zákaznickou podporu.